Logo Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia
04 kwietnia 2025

„Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”. Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia 2025.

Ginekolog Kopia
Zdrowie matek i noworodków odgrywa kluczową rolę w budowaniu silnych rodzin i zdrowych społeczeństw. Odpowiednia opieka medyczna, profilaktyka i wsparcie dla kobiet w ciąży oraz dzieci w pierwszych miesiącach życia przyczyniają się do poprawy jakości życia całych społeczności i przyszłych pokoleń.
 
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony 7 kwietnia 2025 roku, rozpocznie globalną kampanię na rzecz ochrony zdrowia matek i noworodków. Pod hasłem „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” organizacje medyczne, rządy oraz społeczność międzynarodowa będą podejmować działania mające na celu ograniczenie liczby zgonów kobiet i dzieci, którym można zapobiec, oraz poprawę jakości opieki zdrowotnej na każdym etapie ciąży i pierwszych tygodni życia dziecka.
 
Wyzwania związane ze zdrowiem matek i noworodków
Każdego roku około 300 000 kobiet umiera z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem. Ponad 2 miliony noworodków umiera w pierwszym miesiącu życia, a podobna liczba dzieci rodzi się martwa. Oznacza to, że co 7 sekund dochodzi do śmierci, której można było zapobiec.
Prognozy wskazują, że 80% krajów nie osiągnie do 2030 roku celów związanych z poprawą przeżywalności matek, a jedna trzecia państw nie zmniejszy wystarczająco wskaźnika śmiertelności noworodków. Brak dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej, niedostateczne wsparcie psychologiczne dla matek oraz ograniczona edukacja zdrowotna to główne bariery, które należy przezwyciężyć.

Wsparcie i opieka zdrowotna dla matek i dzieci

Zapewnienie odpowiedniego wsparcia przed, w trakcie i po porodzie wymaga skoordynowanych działań zarówno w systemie opieki zdrowotnej, jak i na poziomie społecznym. Kobiety i rodziny powinny mieć dostęp do kompleksowej opieki obejmującej:
  • regularne badania prenatalne i poporodowe,
  • wsparcie emocjonalne i psychologiczne dla matek,
  • profilaktykę i leczenie chorób niezakaźnych wpływających na przebieg ciąży,
  • edukację dotyczącą zdrowego stylu życia i planowania rodziny,
  • skuteczne rozwiązania polityczne chroniące prawa kobiet i dzieci.

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku niepokojących objawów kobiety w ciąży i rodzice noworodków powinni skonsultować się ze specjalistami, takimi jak:
  • Ginekolog-położnik – monitoruje zdrowie matki i dziecka w okresie ciąży oraz po porodzie,
  • Pediatra – ocenia rozwój i stan zdrowia noworodka,
  • Doradca laktacyjny – pomaga w trudnościach związanych z karmieniem piersią,
  • Położna środowiskowa – wspiera opiekę nad noworodkiem w domu,
  • Fizjoterapeuta dziecięcy – pomaga w przypadku problemów z napięciem mięśniowym lub rozwojem ruchowym dziecka.
Dbanie o zdrowie kobiet i dzieci ma kluczowe znaczenie dla przyszłych pokoleń. Dzięki lepszej opiece, odpowiedniej profilaktyce i wsparciu społecznemu możliwe jest znaczne zmniejszenie liczby możliwych do uniknięcia zgonów i poprawa jakości życia matek oraz ich dzieci.
Serdecznie zachęcamy do korzystania z usług naszej placówki , gdzie w ramach opieki POZ oraz prywatniej dbamy o zdrowie Mam i Maluchów oraz ich rodzin.
 
Więcej informacji na temat Światowego Dnia Zdrowia można znaleźć na oficjalnej stronie WHO: https://www.who.int/news-room/events/detail/2025/04/07/default-calendar/world-health-day-2025-healthy-beginnings-hopeful-futures
 
Nasi lekarze:
Nasza położna i doradca laktacyjny:
Nasze poradnie specjalistyczne:

Ta strona korzysta z usług wykorzystujących pliki cookie w celu poprawy jakości obsługi i analizy ruchu.