Bezpłatna cytologia

baner_cyt

 

POPULACYJNY PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA

 

 

RAKA SZYJKI MACICY

 

Pragniemy Państwa poinformować, że po wielu miesiącach starań Centrum Medycznemu ZANMED udało się dołączyć do Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

 

Chcesz mieć pewność? Zrób bezpłatną cytologię!

 

Profilaktyka ratuje życie!

 

Badania wykazały, że rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym dróg rodnych kobiet w wieku 40 – 45 lat. We wczesnym okresie rozwoju, gdy szanse na wyleczenie są największe, nie daje żadnych dolegliwości. Stąd tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania cytologiczne, które jest podstawowym badanie diagnostycznym w kierunku wykrycia wczesnych zmian. Obecnie uważa się, że główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przetrwałe zakażenie wirusem HPV.

 

 

Dla kogo: dla pań w wieku od 25-59 lat

zadeklarowanych do połoznej w CM ZANMED

Jak często: co 3 lata

Kiedy: pon. 8:00-9:00, czw. 17:00-18:00

 

Gdzie: Centrum Medyczne ZANMED – gabinet nr 5

 

Cena: bezpłatnie

 

Skierowanie: niepotrzebne

 

 

Ważne informacje przed zgłoszeniem się na badanie cytologiczne:

 

• na badanie nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki,

 

• od ostatniego dnia miesiączki powinny upłynąć co najmniej 4 dni,

 

• na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,

 

• co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,

 

• od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

 

 

Co to jest cytologia?

 

Badanie cytologiczne polega na mikroskopowej ocenie komórek nabłonka szyjki macicy pobranych specjalną szczoteczką. Na początku badania ginekologicznego, lekarz lub położna przy pomocy szczoteczki z elastycznymi włóknami z tworzywa sztucznego (dłuższe i krótsze), pobiera materiał komórkowy jednocześnie z kanału i tarczy szyjki macicy.

 

cytologia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie przenosi go na szkiełko mikroskopowe i w ciągu 5 sekund utrwala spryskując utrwalaczem. W pracowni diagnostycznej rozmaz jest barwiony i oceniany pod mikroskopem przez cytotechnika i/lub lekarza specjalistę patomorfologa.

 

 

Female researcher looking into a microscope and writing notes at

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie szczoteczki typu „cervex-brush” (jej końcówka pod dużym powiększeniem nazdj. obok) oraz niezwłoczne utrwalenie pobranej próbki gwarantuje, że na szkiełku znajdzie się duża liczba komórek z tarczy i trudno dostępnego kanału szyjki, oraz że komórki te będą dobrze widoczne w preparacie.

 

 

file.cytologia-szczotka-do

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ma to decydujące znaczenie dla jakości otrzymanego wyniku oraz zmniejsza prawdopodobieństwo przeoczenia rozwijającej się choroby.

 

Czułość badania cytologicznego jest niska i wynosi 30 – 70% tzn., że na 100 istniejących już zmian nowotworowych na szyjce macicy, wykryte zostanie 30 – 70 przypadków. Natomiast swoistość tej metody jest bardzo wysoka i wynosi ok. 91%, czyli na 100 preparatów cytologicznych prawidłowych cytolog oceni, że 9 jest podejrzana.

 

wykrzyknikNależy jednak pamiętać, że badanie cytologiczne choć najbardziej popularne i najtańsze posiada pewne ograniczenia. Ma ono jedynie charakter wstępny – dla postawienia pełnej diagnozy i podjęcia leczenia niezbędne jest wykonanie dalszych badań:

 

1. Kolposkopia z ewentualną biopsją, czyli pobraniem wycinków z tarczy szyjki macicy do oceny histopatologicznej oraz wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i ewentualnie jamy macicy

 

2. Genetyczna diagnostyka HPV, czyli badanie genetyczne na obecność 37 typów DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) lub 5 typów mRNA HPV.

 

 

Od kwietnia badania genetyczne można wykonać w naszym centrum!

 

 

Współpracujemy z Laboratorium Cytologicznym INVICTA, który świadczy usługi na potrzeby pacjentów od wielu lat i uczestniczy w badaniach klinicznych.

 

 

Test na obecność wysokoonkogennego DNA lub mRNA HPV jest niewspółmiernie bardziej czuły (99%) w porównaniu z cytodiagnostyką w wykrywaniu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN2/CIN3), kosztem wyższej swoistości (60-70%). Równocześnie daje minimalną ilość wyników fałszywie negatywnych ( 1%) w porównaniu z cytologią (11-70 %), co jest również bardzo korzystne w badaniach przesiewowych. Test HPV powinien więc być wykonywany w skriningu wtórnym w powiązaniu z cytodiagnostyką.

 

Masz więcej pytań zadzwoń pod numer 22 78 36 023.

Nasza rejestracja udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania lub połączy z położna wykonującą badanie.

 

Facebook