Szczepienia

szczepienia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczepienia obowiązkowe

 

Obowiązek szczepień wiąże się z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie – do zlikwidowania poszczególnych chorób zakaźnych. Poddanie szczepieniom wysokiego odsetka osób (powyżej 90%), gwarantuje zahamowanie krążenia drobnoustroju i ochronę osób nie tylko zaszczepionych, lecz także tych, które z jakichkolwiek powodów nie zostały zaszczepione. W Polsce szczepienia obowiązkowe są realizowane według kalendarza szczepień u pacjentów do 19 roku życia oraz u osób szczególnie narażonych (np. studentów medycyny, pracowników ochrony zdrowia).

 

 

 

Obecnie do grupy szczepień obowiązkowych należą szczepienia przeciwko:

 

  • -gruźlicy

 

  • -błonicy

 

  • -krztuścowi

 

  • -polio (poliomyelitis)

 

  • -odrze

 

  • -śwince

 

  • -różyczce

 

  • -tężcowi

 

  • -wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B)

 

  • -zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib)

 

 

 

W przypadku osób z grup podwyższonego ryzyka także przeciwko:

 

 -pneumokokom

 

 -ospie wietrznej

 

 -błonicy

 

 -tężcowi

 

 -wściekliźnie

 

 

 

Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Jednak jeśli zdecydujesz się zastosować inne szczepionki niż te, które zostały nabyte przez ministra zdrowia, ponosisz koszt ich zakupu.

 

Rodzice oraz lekarz rodzinny mają obowiązek zadbać o wykonanie szczepień obowiązkowych u dzieci. Każde szczepienie musi być poprzedzone wnikliwym badaniem lekarskim i kwalifikacją do jego przeprowadzenia.

 

Pierwsze szczepienia przeciwko gruźlicy, WZW typu B dziecko otrzymuje już w pierwszych dobach swojego życia, kiedy przebywa na szpitalnym oddziale noworodkowym. Kolejne szczepienia (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW typu B, Hemophilus influenzea typ b i ewentualnie szczepienia z grupy zalecanych), które najlepiej wykonać w 6 – 8 tygodniu życia dziecka, należy umówić w przychodni.

 

W razie choroby dziecko nie jest szczepione, a termin i sposób dalszego szczepienia ustala lekarz. W określonych sytuacjach ustalany jest dla dziecka Indywidualny kalendarz szczepień.

 

 

Podczas pierwszej wizyty u lekarza rodzinnego poproś, aby omówił z Tobą kalendarz szczepień i pomógł dopasować go do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka.

 

 

Szczepienia zalecane

 

 

Szczepienia zalecane uzupełniają szczepienia obowiązkowe i umożliwiają szerszą ochronę dziecka i dorosłego przed chorobami zakaźnymi.

 

Impfung

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie do tej grupy należą szczepienia przeciwko:

 

-pneumokokom

 

-ospie wietrznej

 

-kleszczowemu zapaleniu mózgu

 

-wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A)

 

 -grypie

 

 -rotawirusom

 

 -meningokokom

 

 

Oferujemy najmłodszym, ale również dorosłym pełen zakres szczepień. Każde szczepienie musi być poprzedzone wnikliwym badaniem lekarskim i kwalifikacją do jego przeprowadzenia.

 

 

Wprowadziliśmy nowy system monitorowania warunków w jakich przetrzymywane są produkty lecznicze, w  naszej placówce. Dzięki teleinformatycznym rozwiązaniom mamy 100% pewność, że oferowane przez nas usługi są zgodne z najnowszymi standardami. 

 

 

Wszystkie szczegóły udzielane są przez nasz Punkt Szczepień gab. nr 2 pod numerem telefonu 22 78 36 023.

Facebook