ORTODONCJA

Centrum Medyczne ZANMED poszerzyło swój zakres usług o ortodoncje.

 

Zapraszamy na konsultacje ortodontyczne u naszego lekarza Georgy Orlov.

 

 

lllkkkjjj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ortodoncja – to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu i wpływa na właściwe stosunki międzyzębowe, a także prawidłowe proporcje dolnego i górnego odcinka twarzy. Nazwa ta pochodzi od greckich słów orthos (prosty) oraz odous (ząb). Współcześnie coraz częściej zaczyna być nazywana również zachowawczą ortopedią szczękową. Leczenie ortodontyczne jest też często ważnym etapem umożliwiającym uzupełnianie brakujących zębów lub leczenie schorzeń przyzębia.

 

Zapewniamy naszym pacjentom kompleksowe podejście do leczenia. W naszym gabinecie współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin stomatologii,  gdyż  wspólne konsultacje pozwalają opracować najkorzystniejszy plan leczenia i najlepszy sposób postępowania oraz  długotrwałą radość z osiąganych efektów.

 

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone aparatami zdejmowanymi lub aparatami stałymi. W chwili obecnej oferujemy Państwu aparaty ortodontyczne renomowanych firm.

 

 

APARATY ORTODONTYCZNE

 

Aparaty ruchome

Typowe aparaty ruchome stosowane są w leczeniu dzieci. Składają się z plastikowej (akrylowej) płytki, mogącej mieć przeróżne barwy i drucianych elementów (pętli, śrub, klamer), mocujących aparat do zębów i odpowiedzialnych za różnorodne jego działanie. Niestety efekt tego leczenia jest prawie całkowicie uzależniony od zdyscyplinowania pacjenta. Aby aparat zdejmowany był skuteczny, należy nosić go co najmniej 14 godzin w ciągu doby.

 

 

jhyuil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aparat blokowy

Aparat obuszczękowy, wykorzystywany do leczenia wszystkich rodzajów wad. Jest szczególnie zalecany w okresie uzębienia mlecznego i mieszanego. Składa się z trzonu akrylowego, który stanowią dwie płyty zespolone w zgryzie konstrukcyjnym. Aparat wyposażony jest w śrubę ortodontyczną oraz elementy druciane.

 

  • Aparat płytowy

Wykorzystywany do leczenia z gryzów otwartych, przodozgryzów i zgryzów krzyżowych. Aparat ma postać płytki górnej lub dolnej, wykonanej z masy akrylowej; wyposażony jest także w elementy druciane oraz śrubę (lub śruby) ortodontyczną. Elementy druciane utrzymują aparat w prawidłowej pozycji oraz powodują zamierzone przekształcenia nakreślone planem leczenia.

 

  • Twin-block

Wykorzystywany do leczenia tyło zgryzów ze zwiększonym nagryzem poziomym. W budowie podobny do płytowego z wodzidłami bocznymi, które są ścięte skośnie pod kątem 45 stopni i zlokalizowane najczęściej na wysokości przedtrzonowców.

 

  • Trainer

Stosuje się do wstępnej korekcji przedortodontycznej dla dzieci z uzębieniem mieszanym oraz zapobiega on dostawaniu się języka, warg i policzków pomiędzy łuki zębowe. Przy poprawnym założeniu trainera uzyskiwane jest prawidłowe ustawienie szczęki. Oddychanie nosem i nie przesuwanie się języka przyczyniają się do uzyskania prawidłowego działania korygującego. Trainer może być z powodzeniem stosowany jako dodatkowe narzędzie w złożonej terapii ortodontycznej z użyciem stałego lub ruchomego aparatu – również przy wyraźnych wadach ustawienia zębów.

 

Aparaty stałe

Stałe aparaty ortodontyczne sprawdzają się w leczeniu różnorodnych zaburzeń. Aparat na zęby możemy stosować u młodych Pacjentów, a także u osób dorosłych niezależnie od wieku. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy, przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczenia. Leczenie aparatem stałym trwa w zależności od wady zgryzu od roku do trzech lat. Współcześnie ich stosowanie łączy się niekiedy z aparatami zewnątrzustnymi, mini-implantami, co poprawia skuteczność, przyspiesza i poprawia efekty zwłaszcza w trudnych przypadkach. Zamki nakleja się najczęściej na widoczne powierzchnie zębów), w zależności od tego, jaki rodzaj zamka wybierzemy aparat będzie mniej lub bardziej kosmetyczny.

 

  • Aparat stały metalowy

Klasyczny aparat składający się z metalowych zamków, łuku oraz ligatur.

 

poiuyt

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Aparat stały samoligaturujący

Przewagą tego aparatu jest łatwiejsza utrzymanie higieny oraz w niektórych przypadkach skrócony czas leczenia.

 

  • Aparat Hyrax

Jest rodzajem stałego aparatu grubołukowego, stosowanego do ekspansji – poszerzania szczęki górnej lub dolnej. Aparat Hyrax, dzięki poszerzającemu działaniu na szczękę, dokonuje ekspansji dna jamy nosowej, co w znacznym stopniu wpływa na poprawę czynności oddychania. Zwiększenie cieśni gardłowej, a co za tym idzie polepszenie wentylacji, może wpływać na ograniczenie, bądź likwidację uporczywych dotąd infekcji górnych dróg oddechowych u leczonych pacjentów.

 

Aparaty estetyczne

Zamki estetyczne – mają różne odcienie, mogą więc być dopasowane idealnie do koloru zęba. Tu możemy polecić zamki porcelanowe i kryształowe. Różnią się wysyceniem barwy.

049

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aparat stały porcelanowy

Aparat składający się z ceramicznych, półprzeziernych zamków, łuku oraz ligutr. Jest to jeden z wariantów aparatu estetycznego, mniej widocznego od klasycznego aparatu metalowego.

 

 

Aparat stały kryształowy

Jest wersją najbardziej estetyczną. Zamki wykonane z monokryształu szafiru są w pełni przezroczyste, co daje pacjentowi najwyższy komfort leczenia. Aparat kryształowy (jego inna nazwa to aparat szafirowy) posiada całkowicie przezroczyste zamki ortodontyczne, mniej widoczne. Jest to idealne rozwiązanie dla wymagających pacjentów.

 

Jak wygląda przebieg leczenia?

 

Na pierwszej wizycie w naszej przychodni ortodonta poznaje potrzeby i oczekiwania pacjenta.

 

Następnym krokiem jest pobranie wycisku w celu wykonania gipsowego modelu diagnostycznego.

 

Następnie pacjent kierowany jest na zdjęcie pantomograficzne (zdjęcie RTG panoramiczne twarzy) oraz cefalometryczne (zdjęcie profilowe czaszki). Wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego zaplanowania leczenia.

 

Następnym etapem jest przedstawienie planu leczenia pacjentowi. Na przykładzie gipsowych modeli diagnostycznych, ortodonta przedstawia możliwe sposoby leczenia. Na tym etapie pacjent wybiera rodzaj aparatu oraz akceptuje wstępne szacunkowe koszty, a także czas leczenia.

 

Na kolejnej wizycie zakładane są pierścienie i zamki wybranego aparatu. Jako pierwszy, zakładany jest aparat na górną szczękę, natomiast po okresie od 1 do 2 miesięcy aparat na dolną żuchwę.

 

Od tego momentu pacjent jest zobowiązany przychodzić na wizyty kontrolne (co 30-40 dni), na których ortodonta ocenia postęp leczenia i wymienia łuki wraz z ligaturami (gumki).

 

fghjjjhg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leczenie ortodontyczne, w zależności od rodzaju wady zgryzu trwa przeciętnie od jednego roku do trzech lat. Obowiązkiem pacjenta w tym czasie, niezależnie od rodzaju zastosowanego aparatu, jest regularne zgłaszanie się na zaplanowane przez lekarza ortodontę wizyty kontrolne i na badania okresowe (przeglądy stomatologiczne) do lekarza ogólnego oraz bezwzględna dbałość o higienę jamy ustnej. W dbałości o stan zdrowia jamy ustnej naszym pacjentom służy swoją pomocą lekarz stomatologii zachowawczej, udzielając porad, przeprowadzając instruktaż higieny oraz wykonując niezbędne procedury lecznicze i profilaktyczne w naszym gabinecie.

 

 

W jakim wieku można rozpocząć leczenie?

Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne. Zwykle wstępnej oceny zgryzu dokonuje pediatra, gdy dziecko ma ok. 2 lat i pełne uzębienie mleczne.

 

Do ortodonty najczęściej trafiają dzieci w wieku 8-12 lat kierowane przez pediatrę, lekarza stomatologa, laryngologa lub logopedę.

 

Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:

 

  asymetria w rysach twarzy

 

  szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)

 

  wada wymowy

 

  oddychanie ustami

 

  dysfunkcja języka

 

  stale otwarta buzia

 

  przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)

 

  nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka

 

  nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami.

 

 

Współczesne metody pozwalają na skuteczne leczenie ortodontyczne także osób dorosłych. Również osoby starsze bywają pacjentami ortodonty bo zdarza się i tak, że najpierw należy poprawić zgryz by móc następnie zastosować zadowalające leczenie protetyczne.

 

Przed podjęciem leczenia ortodontycznego należy pamiętać aby wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, zakończyć niezbędne leczenie endodontyczne oraz przeprowadzić zabiegi profilaktyczne – usunięcie kamienia i osadów nazębnych oraz fluoryzację.

 

 

Lekarz ortodonta przyjmuje w każdy wtorek w godzinach 14:00 – 20:00

Zapisy w rejestracji przychodni lub telefonicznie pod numerem 22 78 36 023. 

 

 

 

 

Facebook